איך מתמודדים עם רמת חמצן נמוכה בדם?

זה לא סוד שרבים סובלים, באופן קבוע, מרמת חמצן נמוכה בדם. הבעיה היא שהרוב אינם מודעים לכך, ומשייכים בעיות הנלוות למצב זה לדברים שאינם קשורים כלל. מצב של רמת חמצן נמוכה בדם, בייחוד אם המצב נמשך לאורך זמן רב, יכול להוביל לנזקים רבים – ביניהם פגיעות קוגניטיביות ולבביות – ולכן יש צורך משמעותי לזהותו בזמן ולהתחיל טיפול במיידי. 

 

מה קורה כשאנו נושמים?

כמו כל היצורים החיים, בני האדם מורכבים מתאים הדורשים תהליך הנקרא "נשימה תאית" על מנת ליצור אנרגיה, בה משתמש הגוף לשמירה על הליכי חיים תקינים. רכיב חשוב בתהליך הנשימה התאית הוא החמצן, אותו אנו מקבלים דרך האוויר בחוץ – דרך שאיפה של האוויר לריאות.

 

מה קורה במצב של מחסור בחמצן?

כאשר יש פגיעה ביכולת קבלת החמצן מהסביבה, או פגיעה ביכולת הספיגה וההעברה של חמצן בדם – תאי הגוף מתקשים להתקיים, לייצר אנרגיה הכרחית להתקיימות. זה עלול להוביל לפגיעה בתפקוד של איברים, מערכות שלמות ורקמות ובכך לגרום לפגיעה בתפקוד כללי. מצב של רמת חמצן נמוכה בדם לאורך זמן עלול להוביל לנזקים קבועים, מוות של תאים ופגיעות חמורות ברחבי הגוף.

בדרך כלל הגוף מסוגל לספק לעצמו מספיק חמצן מהסביבה, אך גם אנשים החולים במחלות הפוגעות בנשימה, כיום כבר מסוגלים לספק לעצמם חמצן בדרכים טכנולוגיות שונות – ביניהן קבלת חמצן כחלק מטיפול רפואי או אפילו שימוש קבוע במכשיר מחולל חמצן נייד הנישא איתם ומספק להם חמצן בקביעות בחייהם הרגילים.

 

אבחון ותסמינים נפוצים

בדרך כלל, אנשים עם רמות סטורציה נמוכות ירגישו חולשה, עייפות, כאבי שרירים, בלבול ולעיתים ישמיעו קולות חרחור וצפצוף. אם מדובר במצב נקודתי – פגיעה יחידנית באזור בית החזה או חנק, ניתן יהיה לרוב לקבוע זאת באמצעות הסימנים החיצוניים. הם יחושו פגיעה בשגרה, בהתנהלות היום יומית וקושי כללי בביצוע פעולות רגילות.

בעקבות המחסור באנרגיה חולים אפילו יתקשו – במקרים יותר מתקדמים – ללכת, להתקלח במים חמים, לעמוד זמן ממושך או לקום במהירות. הבעיה היא כשהמצב כרוני (או התדרדר והפך לכרוני לאחר מקרה יחידני) – אז יש לערוך בדיקות סטורציה קבועות ולנטר את רמת החמצן בדם. רמות סטורציה תקינות הן 95% – 100%.

 

איך מטפלים?

כיום מוצעים מגוון טיפולים שונים למצב זה. חלק מהטיפולים מתייחסים לגורם של רמת החמצן הנמוכה – אם מדובר במחלה או וירוס מתחילים בטיפול נקודתי על מנת להחלים ולחזור להתנהלות שגרתית. במידה ומדובר במצב הדורש סיוע קבוע כיום מוצע שימוש במכשירי חמצן שונים – מחולל חמצן נייד ונייח, מכשירי חמצן המסייעים בפעולות הנשימה במהלך השינה ועוד. הטיפולים האלה יחד מאפשרים חזרה לאיכות חיים גבוהה.

 

לסיכום – מה השלבים שצריך לעבור?

קודם כל, יש לזכור שאבחון הוא חלק חשוב ועיקרי בטיפול, לכן יש תמיד להיות עם יד על הדופק ולבדוק את רמות החמצן בדם בקביעות. לאחר מכן, יש לבדוק מה הגורם וכמובן להשתמש בפתרונות הקיימים – מחוללי חמצן צמודים המאפשרים המשך חיים תקינים. רמות החמצן חייבות להישאר גבוהות בשביל לשמור על תפקוד תקין ובריאות של הגוף.

מחולל חמצן נייד

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מחולל חמצן נייד

מידע נוסף בנושא

6 תחומים שביטוח בניין משותף מכסה

ביטוח בניין משותף הוא סוג של כיסוי ביטוחי המגן על המבנים המשותפים והשטחים המשותפים של הבניין. הוא מספק הגנה מכרעת על ההשקעה של כל בעלי

היתרונות של משחק פוקר מקוון

בשנים האחרונות, המשחק האהוב פוקר עבר מהפך, ונדד מבתי הקזינו לעולם הדיגיטלי של פלטפורמות פוקר מקוונות. השינוי הזה הביא עימו שפע של יתרונות שתפסו את

איך לבחור עו"ד תעבורה תותח?

עבירות תנועה הן תופעה שכיחה למדי בין אם מדובר בדוח על מהירות מופרזת, אי ציות לתמרורים, עקיפה מסוכנת ועד לגרימת פגיעה ברשלנות. במידה ונקלעתם באחת

5 טיפים להכנה לצו הראשון

הצו הראשון הוא חוויה קצת מלחיצה עבור צעירים בישראל. מדובר בצעד הראשון לתוך המערכת הצבאית, שלעיתים עלול להיות מאיים עבורם. הדרך הטובה ביותר להוריד את

החשיבות של עבודה עם מוזיקה

בעולם המהיר של היום, מציאת דרכים לשיפור הפרודוקטיביות והיצירתיות היא חיונית להצלחה. שיטה אחת שלעתים קרובות מתעלמים ממנה היא עבודה עם מוזיקה. בין אם אתם