היתרונות והחסרונות בהליך מחיקת חובות

עבור אדם הנמצא בחובות גדולים החיים הם מורכבים מאד. אם זאת אסור לשכוח שהוא נמצא במצב של חוב לגופים ונושים שונים. לכן מציעה המדינה הליך של הסדר מחיקת חובות. חשוב לזכור שההליך, כמו כל הליך נושא עימו יתרונות וחסרונות.

מהו הליך מחיקת חובות

הליך מחיקת חובות הוא למעשה ביטוי עממי הבא לתאר מהלך מורכב ולא פשוט שנאלץ לעבור אדם אשר סף חובותיו הם מעבר ליכולתו להחזיר. הרי ברור לכל שחובות לא נעלמים בגלל הליך זה או אחר. ההליך של מחיקת חובות הוא הליך המטיל על הנכנס אליו מגבלות ממשיות ויש עליו פיקוח תמידי של בית המשפט. התהליך עצמו מנהל עבור החייב על ידי עורך דין מחיקת חובות. ראשיתו של הליך מחיקת חובות מתחיל בהבנה של החייב למצבו ובהסכמה שלו ללכת להסדר מובנה. ההליך עצמו מייצר תוכנית עבודה מוסדרת להחזרת חלקים נכבדים מהחוב בפיקוח בית המשפט. לתהליך עצמו ישנם כמה שלבים.

 1. הכרה במצב וקבלת ההחלטה ללכת להסדר, כמובן שיש לכך גורמים שונים ומגוונים.

 2. הבנה של כלל החובות והנושים וביצוע פעולה של ריכוז כלל החובות במוסדות ההוצאה לפועל.

 3. בניית תוכנית מוסדרת של החזר חודשי על בסיס ההכנסות והיכולת של החייב

 4. ביצוע מעקב של בית המשפט על התהליך לאורך הזמן.

 5. סיום ההליך וקבלת ההפטר שלמעשה מנקה את החייב בסוף התהליך ומאפשר לו לפתוח דף חלק.

 

היתרונות והחסרונות בהליך מחיקת חובות

ההליך של מחיקת חובות הוא הליך מקובל ואפשרי אך לא יחיד לנושא של פתרון בעיית חובות של אדם. כמו כל תהיך יש לו יתרונות וחסרונות, וחשוב לזכור שההליך עצמו ולפחות החלקו הראשון מנוהל עבור החייב על ידי עורך דין מחיקת חובות. ובכל זאת יש לתהליך גם יתרונות וגם חסרונות.

היתרונות בהליך מחיקת חובות

 • תהליך מוסדר בליווי ובפיקוח בית המשפט, ההליך עצמו מקבל תוקף רשמי.

 • הסדר מול הנושים – בעלי חוב לרוב חייבים למספר נושים, הסדר החובות מגיע להסדר גם מול הנושים.

 • הסדרה מול רשויות החוק – הסדר חוב מעניק לבעל החוב את ההכרה של רשויות השלטון בעובדה שהוא בהליך המבקש לפתור את הבעיה.

 • יצירת שגרת חיים – עבור מי שחייב סכומי כסף, היכולת לייצר שגרה, גם אם היא קשה, יש בה כוח גדול. הסדר חובות מאפשר לחייב להיכנס למסלול מסודר.

 • קבלת הפטר בסוף התהליך – הפטר החובות הוא משמעותי מאד היות שבעצם קבלתו המדינה והרשויות מאשרות על החזר החוב וניקיון כפיו של החייב.

 • אפשרות לפתיחת דף חדש – לאחר הסדר החובות יכול החייב לבצע שוב מהלכים כלכליים שונים.

החסרונות בהליך מחיקת חובות

 • תווית כלכלית בעייתית – אדם המצוי בהליך של הסדר מחיקת חובות נמצא בבעיה קשה בכל פרמטר הקשור להתנהלות כלכלית, הוא מוגבל במקומות רבים.

 • הגבלות קשות בזמן ההליך – אדם בהליך הסדר לא יוכל לבצע מהלכים פיננסיים שונים שיכולים אולי לסייע לו לצאת מהמצב אליו הוא נקלע. יש עליו הגבלות כלכליות, לעיתים גם אחרות דוגמת איסור יציאה מהארץ, פתיחת חשבון בנק או פתיחת עסק.

 • פגיעה בפרטיות – הליך הסדר חובות פרש למעשה את כל חייו של החייב על השולחן והוא נאלץ להתמודד עם פגיעה בפרטיותו בהיבטים שונים ומורכבים.

יתרונות וחסרונות של מחיקת החוב

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
היתרונות והחסרונות בהליך מחיקת חובות

מידע נוסף בנושא

איך מגישים תביעת רשלנות רפואית?

אם עברתם הליך רפואי ובעקבותיו נגרם לכם נזק תתפלאו לשמוע שאולי מדובר במקרה של רשלנות רפואית. לצערנו הרב רשלנות רפואית שכיחה יותר ממנה שאתם חושבים.

עיזבון ירושה תמלוגים על שירים

זמר מוכר שנפטר לפני כמה שנים השאיר אחריו עיזבון שהפתיע את קרוביו. המקרה המורכב עלה שוב לכותרות לפני כמה ימים והוביל להתעניינות רבה בקרב הגולשים

הכל אודות אמנת האפוסטיל

אמנת האפוסטיל ידועה גם בשם – אמנת האג. אמנה זו נחתמה בשנת 1961, במטרה לפשט את תהליך אימות המסמכים עבור אזרחי המדינות שחברות בה. 120